F52R-1A7H1-11007
DigiKeys produktnummer
609-F52R-1A7H1-11007TR-ND - Remsa och spole (TR)
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
F52R-1A7H1-11007
Beskrivning
FLEX CONNECTOR, P=1.00MM, H=2.00
Tillverkarens standardleveranstid
13 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
7 positioner FFC, FPC kontakter Kontakter, undre 0,039" (1,00mm) Ytmontering, högervinklad
Kategori
Kabeländtyp
Konisk
Tillverkare
Amphenol ICC (FCI)
Kontaktmaterial
Fosforbrons
Serie
Kontaktytbehandling
Guld
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Höljesmaterial
Vätskekristallpolymer (LCP), glasfylld, halogenfri
Artikelstatus
Aktiv
Styrdonsmaterial
Polyamid (PA9T), Nylon 9T, Glasfylld, Halogenfri
Typ böjlig flat, flat flex
FFC, FPC
Egenskaper
Mjuklodsretention, noll infogningskraft (ZIF)
Monteringstyp
Ytmontering, högervinklad
Spänningsvärde
50V
Kontaktdons-/kontakttyp
Kontakter, undre
Arbetstemperatur
-40°C-105°C
Antal positioner
7
Brandklassning av material
UL94 V-0
Stigning
0,039" (1,00mm)
Strömklassning (Ampere)
0,5A
Terminering
Lödmetall
Kontaktyta, tjocklek
1,97µtum (0,050µm)
FFC, FCB-tjocklek
0,30mm
Höljesfärg
Natural
Höjd över kort
0,079" (2,00mm)