TPL740F12-5TR
DigiKeys produktnummer
5503-TPL740F12-5TR-ND - Remsa och spole (TR)
5503-TPL740F12-5TRCT-ND - Remsbit (CT)
5503-TPL740F12-5TRDKR-ND - Digi-Reel®
Tillverkare
Tillverkarens produktnummer
TPL740F12-5TR
Beskrivning
IC REG LINEAR 1.2V 500MA SOT23-5
Tillverkarens standardleveranstid
10 veckor
Kundreferens
Detaljerad beskrivning
PMIC - spänningsregulatorer - linjära Positiv Fast 1 Utgång 500mA SOT-23-5
EDA-/CAD-modeller
TPL740F12-5TR Modeller
Kategori
Ström - utgång
Tillv.
Vilström - (Iq)
200 µA
Förpackning
Remsa och spole (TR)
Remsbit (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB-40dB (1kHz-1MHz)
Artikelstatus
Aktiv
Styrfunktioner
Aktivera
Utgångskonfiguration
Skyddsfunktioner
Överström, övertemperatur, kortslutning, underspänningslåsning (UVLO)
Utgångstyp
Arbetstemperatur
-40°C-125°C (TJ)
Antal regulatorer
1
Monteringstyp
Ytmontering
Spänning - ingång (max)
5,5V
Inkapsling/låda
SC-74A, SOT-753
Spänning - utspänning (min/fast)
1,2V
Leverantörens enhetsförpackning
SOT-23-5
Spänning - spänningsfall (max)
0,4V vid 500mA