SISD5300DN N-kanal 30 V MOSFET
Vishays MOSFET har hög effekttäthet och förbättrad termisk prestanda
Bild på SISD5300DN N-kanal 30 V MOSFET från VishayDen mångsidiga effekt-MOSFET:en TrenchFET® Gen V med N-kanal för 30 V frånVishay använder source flip-teknik i en PowerPAK® 1212-F kapsling på 3,3 x 3,3 mm. SiSD5300DN upptar samma utrymme som PowerPAK 1212-8S men har 18 % lägre tillslagsresistans för att öka effekttätheten samtidigt som source flip-tekniken minskar värmeresistansen från +63 °C/W till +56 °C/W. Den kritiska siffran för SiSS52DN utgör en förbättring med 29 % jämfört med komponenter i tidigare generationer, vilket innebär reducerade konduktivitets- och switchningsförluster samt energibesparing inom effektomvandlingstillämpningar.
Source flip-tekniken i PowerPAK1212-F vänder på de vanliga proportionerna mellan kontaktytorna för jord- och source och utökar ytan på kontaktytan för jorden för att ge en effektivare värmeavledningsväg och därmed främja en svalare drift. Samtidigt minimerar PowerPAK 1212-F omfattningen av switchningsområdet, vilket bidrar till att minska påverkan från brus i kretskortsbanorna. I PowerPAK 1212-F-kapslingen ökar måtten för källans kontaktyta med faktor 10, från 0,36 till 4,13 mm, vilket ger en motsvarande förbättring av de termiska egenskaperna. Konstruktionen av centralgrinden i PowerPAK1212-F förenklar också parallell användning av flera enheter på ett kretskort med ett enda lager.
Egenskaper
  • Source flip-teknik i en PowerPAK 1212-F kapsling på 3,3 x 3,3 mm
  • På-resistans: 0,71 mΩ vid 10 V
  • På-resistans gånger grindladdning FOM: 42 m*nC
  • Låg termisk resistans: +56 °C/W
  • 100 % Rg- och UIS-testade
  • RoHS-kompatibla och halogenfria
Tillämpningar
  • Sekundär likriktning
  • Aktiv låsningar
  • Batterihanteringssystem (BMS)
  • Buck- och BLDC-omvandlare
  • OR-ring FET:ar
  • Motordrivningar
  • Lastswitchar för svetsutrustning och elverktyg
  • Servrar
  • Enheter i molnkanten
  • Superdatorer
  • Tablets
  • Gräsklippare och städrobotar
  • Stationära radiostationer
SISD5300DN N-Channel 30 V MOSFET