Strömförsörjningsmodulen TPSM63606 för 6 A med hög densitet
Texas Instruments modul är en högintegrerad 36 V DC/DC-lösning i en förbättrad HotRod™ QFN-kapsling.
Bild på TPSM63606/3/4, en 6 A strömmodul med hög densitet från Texas InstrumentsTPSM63606 från Texas Instruments är en högintegrerad 6 A DC/DC synkron buck-strömmodul som kombinerar effekt-MOSFET:ar, en avskärmad induktor och passiva komponenter i en förbättrad HotRod QFN-kapsling. Modulen har stift för VIN och VUT som är placerade i hörnen av kapslingen för optimerad placering av kondensatorer för in- och utgångar. De fyra större termiska kuddarna under modulen möjliggör en enkel layout och enkel hantering i tillverkningen. Med ett utspänningsområde på 1 till 16 V är TPSM63606 utformad för att snabbt och enkelt kunna implementera en konstruktion med låg elektromagnetisk störning på en liten kretskortsyta. Helhetslösningen kräver inte mer än fyra kringkomponenter och eliminerar valet av magnet- och kompensationsdelar i konstruktionsprocessen.
Egenskaper
  • Mångsidig 36 VIN, 6 AUT synkron buck-modul:
    • Integrerade MOSFET:ar, en induktor och en styrenhet
    • Justerbart område för matningsspänning: 1 till 16 V
    • Kapsling: 5 x 5,5 x 4 mm helgjuten QFN
    • Temperaturintervall i övergången: -40 °C till +125 °C
    • Justerbart frekvensområde: 200 kHz till 2,2 MHz
    • Kapacitet för negativ utgångsspänning
  • Extremt hög verkningsgrad i hela belastningsområdet:
    • Toppeffektivitet: över 95 %
    • Möjlighet till extern förspänning för högre verkningsgrad
    • Viloström: 0,6 µA (typ.)
  • Ultralåg ledningsbunden och utstrålad EMI-signatur:
    • Spritt spektrum-modulering (S-suffix)
    • Resistorjusterbar svängningshastighet för switch-node
    • Uppfyller kraven för utstrålning i CISPR 11 och 32 klass B
  • Lämplig för skalbara strömförsörjningar:
    • Stiftkompatibel med TPSM63604 (36 V, 4 A)
  • Inbyggda skyddsfunktioner för stabil konstruktion:
    • Skydd mot överström och termisk avstängning
Tillämpningar
  • Test och mätning, flyg- och rymdindustri samt försvarsindustri
  • Fabriksautomation och -styrning
  • Buck- och inverterande buck-boost-strömförsörjningar
TPSM63606 High-Density 6 A Power Module