K32W061/41 microcontrollers för uppkoppling
- CPU och minne:
- Upp till 48 MHz Cortex-M4
- 640 KB Flash, 152 KB RAM, 128 KB ROM
- NFC NTAG-tillval med EEPROM (K32W061)
- Quad-SPI för kod- och datalagring i NVM
- RF-prestanda/strömförbrukning
- -100 dBm RX-känslighet
- Upp till 11 dBm TX-effekt
- RX 4,3 mA, DC/DC på vid 3 V
- TX 7,4 mA vid 0 dBm, 20,3 mA vid 10 dBm
- Uppfyller Zigbee 3.0, Thread 1.1 och IEEE-802.15.4
- BLE 5.0 med 2 Mbit/s och upp till åtta anslutningar samtidigt
- Ström i avstängt läge: <1 μA
- Säkerhet
- AES256 med hårdvaruskyddad nyckel
- Hash-motor (SHA256)
- Kodavläsningsskydd
- Digitala och analoga gränssnitt
- UART/SPI/I2C upp till 2
- ISO7816-gränssnitt för säker åtkomst-modul
- 8-kanalig, 12-bitars A/D-omvandlare
- En analog komparator
- Digitalt mikrofongränssnitt och ljudhändelsedetektering
- Klockor och timers
- Kristaller på 32 MHz och 32,768 kHz
- Interna klockkällor med låg- och hög frekvens
- Fyra timers för allmänna ändamål
- 32K sleep-timer
- Watchdog-timer
- RTC med kalibrering
- Driftsförhållanden
- Driftspänningsintervall: 1,9 V till 3,6 V
- Temperaturintervall i kopplingen: -40 °C till +125 °C