SMB8J12CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Semtech Corporation
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
In Stock: 23
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
19.9V Clamp 40.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J12CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMB8J12CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J12CAHE3/52
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V