SMB8J12CA-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
KYOCERA AVX
In Stock: 690
Semtech Corporation
Comchip Technology
19.9V Clamp 40.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB8J12CA-M3/52
DigiKey Part Number
SMB8J12CA-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J12CA-M3/52
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J12CA-M3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V