SMB8J12CA-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
In Stock: 23
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
19.9V Clamp 40.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J12CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMB8J12CA-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J12CA-E3/52
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J12CA-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V