SMBJ12CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 65 930
Datasheet
Semtech Corporation
KYOCERA AVX
In Stock: 690
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Comchip Technology
22V Clamp 27.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ12CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ12CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12CE3/TR13
Description
TVS DIODE 12VWM 22VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22V