UHV1A682MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 128
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 228
Parametric Equivalent
In Stock: 450
In Stock: 215
Panasonic Industry
In Stock: 24
Chemi-Con
In Stock: 430
Rubycon
In Stock: 461
Rubycon
In Stock: 0
In Stock: 548
In Stock: 305
Panasonic Industry
In Stock: 254
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHV1A682MHD
DigiKey Part Number
UHV1A682MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1A682MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.392 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.99 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C