UHE1A682MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 128
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 254
In Stock: 24
Chemi-Con
In Stock: 430
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1A682MHD6
DigiKey Part Number
493-1513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1A682MHD6
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1A682MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.512 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C