EKY-100ELL682MLN3S
DigiKey Part Number
565-EKY-100ELL682MLN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-100ELL682MLN3S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-100ELL682MLN3S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
2.9325 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
17 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C