10ZLH6800MEFCGC16X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 305
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1 750
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 254
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 450
Nichicon
In Stock: 215
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
10ZLH6800MEFCGC16X25
DigiKey Part Number
10ZLH6800MEFCGC16X25-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLH6800MEFCGC16X25
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZLH6800MEFCGC16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.541 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.63 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C