IMSA-13065S-2-12Y500
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13065S-2-12Y500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13065S-2-12Y500
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
Category
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Tray
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Retainer
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)