IMSA-13065S-2-40Y500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 218
Datasheet
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
40 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
IMSA-13065S-2-40Y500
IMSA-13065S-2-40Y500
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13065S-2-40Y500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13065S-2-40Y500
Description
CONN RCPT HSG 40POS 2.00MM
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Tray
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Retainer
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)