IMSA-13065S-2-16Y500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
IMSA-13065S-2-16Y500
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13065S-2-16Y500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13065S-2-16Y500
Description
CONN RCPT HSG 16POS 2.00MM
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)