FX23-20S-0.5SV
DigiKey Part Number
H125051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-20S-0.5SV
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 (20 + 4 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-20S-0.5SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)