FX30B-3S-3.81DSA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H122218-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX30B-3S-3.81DSA |
Description | CONN RCPT 3POS 0.15 GOLD PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 Position Receptacle Connector 0.150" (3.81mm) Through Hole Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX30B-3S-3.81DSA Models |
Category | Insulation Color Black |
Mfr | Insulation Height 0.630" (16.00mm) |
Series | Contact Length - Post 0.130" (3.30mm) |
Packaging Tray | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Female Blade Socket | Mated Stacking Heights 20mm, 25mm, 30mm |
Style Board to Board | Features Board Guide, Board Lock |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 15A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 250V |