FX23-20P-0.5SV20
FX23-20P-0.5SV20
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX23-20P-0.5SV20
DigiKey Part Number
H125041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-20P-0.5SV20
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 (20 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-20P-0.5SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Height Above Board
0.703" (17.85mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)