DF9B-41S-1V(69)
DigiKey Part Number
H11950TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11950CT-ND - Cut Tape (CT)
H11950DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-41S-1V(69)
Description
CONN RCPT 41POS SMD GOLD
Detailed Description
41 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF9B-41S-1V(69) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Solder Retention
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
41
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)