DF9A-41P-1V(22)
DigiKey Part Number
26-DF9A-41P-1V(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF9A-41P-1V(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF9A-41P-1V(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9A-41P-1V(22)
Description
CONN HDR 41POS SMD TIN
Detailed Description
41 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
DF9A-41P-1V(22) Models
Features
Board Guide
Contact Finish
Tin
Mated Stacking Heights
4.3mm
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Number of Positions
41
Base Product Number
Pitch
0.039" (1.00mm)