DF9-41P-1V(32)
DigiKey Part Number
H10419TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10419CT-ND - Cut Tape (CT)
H10419DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-41P-1V(32)
Description
CONN HDR 41POS SMD TIN
Detailed Description
41 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
DF9-41P-1V(32) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish
Tin
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
41
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)