DF9B-41P-1V(69) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 3 071
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 970
Datasheet
In Stock: 799
41 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF9B-41P-1V(69)
DigiKey Part Number
H11949TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-41P-1V(69)
Description
CONN HDR 41POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF9B-41P-1V(69) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Solder Retention
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
41
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)