DF9B-31S-1V(32)
DF9B-31S-1V(32)
DF9B-31S-1V(32)
DigiKey Part Number
H10394TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10394CT-ND - Cut Tape (CT)
H10394DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-31S-1V(32)
Description
CONN RCPT 31POS SMD TIN
Detailed Description
31 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
DF9B-31S-1V(32) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Solder Retention
Contact Finish
Tin
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
31
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)