DF9C-31P-1V(22)
DigiKey Part Number
H126091TR-ND - Tape & Reel (TR)
H126091CT-ND - Cut Tape (CT)
H126091DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9C-31P-1V(22)
Description
CONN HDR 31POS SMD TIN
Detailed Description
31 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
DF9C-31P-1V(22) Models
Contact Finish
Tin
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Mated Stacking Heights
4.3mm
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Number of Positions
31
Base Product Number
Pitch
0.039" (1.00mm)