DF9-31P-1V(69)
DigiKey Part Number
DF9-31P-1V(69)TR-ND - Tape & Reel (TR)
DF9-31P-1V(69)CT-ND - Cut Tape (CT)
DF9-31P-1V(69)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-31P-1V(69)
Description
CONN HDR 31POS SMD GOLD
Detailed Description
31 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF9-31P-1V(69) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
31
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)