DF63M-3P-3.96DSA
DigiKey Part Number
H126550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF63M-3P-3.96DSA
Description
CONN HEADER VERT 3POS 3.96MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.156" (3.96mm)
EDA/CAD Models
DF63M-3P-3.96DSA Models
Category
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Mfr
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide, Glow Wire Compliant
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C