DF63-6P-3.96DSA
DigiKey Part Number
H124965-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF63-6P-3.96DSA
Description
CONN HEADER VERT 6POS 3.96MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.156" (3.96mm)
EDA/CAD Models
DF63-6P-3.96DSA Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C