DF63M-2P-3.96DSA(01)
DigiKey Part Number
DF63M-2P-3.96DSA(01)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF63M-2P-3.96DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 2POS 3.96MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
EDA/CAD Models
DF63M-2P-3.96DSA(01) Models
Category
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Mfr
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C