A3C-44P-2DSA(11) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 20
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 0
Image for A3C-44P-2DSA(11) is not available
A3C-44P-2DSA(11)
DigiKey Part Number
A3C-44P-2DSA(11)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3C-44P-2DSA(11)
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.276" (7.00mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.035" (0.90mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.1mm, 7.9mm