Image for MTMM-122-03-H-D-130 is not available
MTMM-122-03-H-D-130
DigiKey Part Number
612-MTMM-122-03-H-D-130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-122-03-H-D-130
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-122-03-H-D-130 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.113" (2.87mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A