A3B-44D-2C
DigiKey Part Number
H124754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3B-44D-2C
Description
CONN RCPT HSG 44POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A3B-44D-2C Models
Mfr
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)