A3-44DA-2DS(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
44 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold
A3-44DA-2DS(71)
DigiKey Part Number
H123052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3-44DA-2DS(71)
Description
CONN RCPT 44P 0.079 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A3-44DA-2DS(71) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tray
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)