151033RS03000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-5013-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 151033RS03000 |
Description | LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Red 621nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 151033RS03000 Models |
Category | Lens Size 3.00mm Dia |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V |
Series | Current - Test 20mA |
Packaging Bulk | Viewing Angle 30° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 628nm |
Lens Color Colorless | Package / Case Radial |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Height (Max) 5.55mm |