151033GS03000
DigiKey Part Number
732-5012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151033GS03000
Description
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 530nm LED Indication - Discrete 3.2V Radial
EDA/CAD Models
151033GS03000 Models
Category
Lens Size
3.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Series
Current - Test
20mA
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
525nm
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
5.55mm