SMCJ54AHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 294
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Bourns Inc.
Microchip Technology
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ54AHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ54AHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54AHE3/57T
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V