SMCJ54A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-SMCJ54A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMCJ54A-AT/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMCJ54A-AT/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ54A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 17.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V