SMBJ26CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 924
Datasheet
Direct
In Stock: 2 610
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 672
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 49
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Panjit International Inc.
Similar
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ26CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ26CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26CAHE3/52
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V