SMBJ26CA-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 924
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 49
KYOCERA AVX
In Stock: 672
Littelfuse Inc.
Similar
Diotec Semiconductor
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ26CA-M3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ26CA-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26CA-M3/5B
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V