P6SMBJ26CA-AU_R1_000A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2 984
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
42.1V Clamp 14.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
P6SMBJ26CA-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-P6SMBJ26CA-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ26CA-AU_R1_000A1
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V