VY2472M49Y5US6TL7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Roederstein
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2150K29U2JS63V7(VY2)
VY2472M49Y5US6TL7
DigiKey Part Number
56-VY2472M49Y5US6TL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2472M49Y5US6TL7
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)