RNF-100-MINI-SPL-1/16-BK
DigiKey Part Number
RNF116K-75-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-MINI-SPL-1/16-BK
Description
HEATSHRINK RNF-100 1/16"X75'BLK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 75.0' (22.9m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
75.0' (22.9m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)