RNF-100-1/16-BK-SP
DigiKey Part Number
RNF-100-1/16-BK-SP-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-BK-SP
Description
HEAT SHRINK TUBING 1=1M
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 3.28' (1.00m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Length
3.28' (1.00m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)