DWP-125-1/8-0-STK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
3M
In Stock: 700
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.125" (3.18mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
DWP-125-1/8-0-STK
DigiKey Part Number
DWP018K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWP-125-1/8-0-STK
Description
HEATSHRINK POLY 1/8" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.042" (1.07mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
60 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.125" (3.18mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.039" (0.99mm)