Image for DWP-125-1/8-9-STK is not available
DWP-125-1/8-9-STK
DigiKey Part Number
DWP-125-1/8-9-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWP-125-1/8-9-STK
Description
HEATSHRINK 1/8" X 4' WHITE
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.125" (3.18mm) 3 to 1 White 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Features
Flame Retardant, Fluid Resistant
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.125" (3.18mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.039" (0.99mm)