ATUM-19/6-0-STK
DigiKey Part Number
ATU196K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-19/6-0-STK
Description
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM X 4'
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.748" (19.00mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.088" (2.25mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.748" (19.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.236" (5.99mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 144
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 167,41000kr 167,41
5kr 137,79600kr 688,98
10kr 126,72000kr 1 267,20
20kr 116,54750kr 2 330,95
50kr 113,35640kr 5 667,82
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEAT SHRINK TUBING
In-Stock: 0
Alternate Length
HEATSHRINK 3/4" X 492.1' BLACK
In-Stock: 0
HTSHRNK3/4"X492.1' BLACK METER
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM