T92S11D12-12
DigiKey Part Number
PB351-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11D12-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T92S11D12-12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Current
140 mA
Coil Resistance
86 Ohms