T92P11D22-12
DigiKey Part Number
PB349-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P11D22-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Switching Voltage
600VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
18000VA
Coil Resistance
86 Ohms
Coil Current
140 mA