DDM50S300
DigiKey Part Number
DDM50S300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50S300
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DDM50S300 Models
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C