L5150BNTR
DigiKey Part Number
497-11659-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11659-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11659-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L5150BNTR
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L5150BNTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
4.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
48dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA